Prace na wysokości a BHP. Co trzeba wiedzieć?
Prace na wysokości wykonywane są naprawdę często. Tego rodzaju zadania wymagają zastosowania odpowiednich sprzętów, a także znajomości zasad BHP. Prace na wysokości są podstawowym zadaniem firm zajmujących się montażem reklam wielkoformatowych, przedsiębiorstw budowlanych, a także służb dbających o bezpieczeństwo linii energetycznych. Tak naprawdę do prac na wysokości zalicza się także mycie okien biurowców czy przycinanie gałęzi.
Jakie są najważniejsze zasady BHP związane z pracami na wysokości?
Jak już wspomniano, praca na wysokości wymaga znajomości zasad BHP oraz zastosowania odpowiedniego sprzętu. Pracownicy podejmujący się takich zadań powinni mieć odpowiednie przeszkolenie. Większość przedsiębiorców decyduje się na wynajem podnośników koszowych, które świetnie sprawdzają się podczas różnorakich prac na wysokości. Koszt wynajmu jest zdecydowanie niższy niż cena, jaką należy zapłacić za taki sprzęt, a dodatkowo otrzymuje się gwarancję, że maszyna jest w pełni sprawna i można jej bezpiecznie używać.
Do prac na wysokości zalicza się wszystkie czynności, wykonywane na wysokości co najmniej 1 metra nad poziomem ziemi lub podłogi. Jak już wspomniano, tego typu prac mogą podejmować się wyłącznie pracownicy z odpowiednim przeszkoleniem BHP, zapoznani z oceną ryzyka zawodowego oraz wyposażeni w środki ochrony indywidualnej. Ponadto pracownik musi mieć ukończone 18 lat oraz mieć oświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania takiej pracy.
Dlaczego w tego typu pracy tak istotne są zasady BHP?
Nieprawidłowo wykonywane prace na wysokości wiążą się z ryzykiem utraty zdrowia i życia, dlatego też tak istotna jest znajomość zasad BHP. Dzięki odpowiednim zabezpieczeniom oraz instruktażom pracownicy mogą bezpiecznie wykonywać powierzone im zadania.