Zasady bezpiecznej pracy z podnośnikiem
Prowadzenie prac wysokościowych wiąże się ryzykiem upadku, dlatego podczas korzystania z podnośnika trzeba pamiętać o obowiązujących zasadach BHP. Będzie to istotne także wówczas, gdy korzysta się z oferty firmy proponującej wynajem podnośników koszowych. We Włocławku zwyżki koszowe idealne do robót budowlanych i remontowych, jak również montażowo-instalacyjnych czy konserwacji zapewnia firma Regan. Przekonajmy się, jakie uprawnienia będą konieczne do używania sprzętu tego rodzaju oraz sprawdźmy, jakie reguły okażą się najistotniejsze.
Jakie uprawnienia pozwalają na obsługę podnośnika koszowego?
Każda osoba wykonująca roboty wysokościowe z wykorzystaniem podnośnika koszowego musi posiadać zaświadczenie kwalifikacyjne, które pozwala na obsługę podestów ruchomych przejezdnych. Odpowiada to obowiązującej przed 2019 rokiem kategorii 1 P. Warunek ten dotyczy jedynie operatora urządzenia. Towarzyszący mu specjaliści nie mają obowiązku posiadania dodatkowych uprawnień. Nie można jednak zapominać, że sprzęt musi mieć ważną decyzję dopuszczającą do eksploatacji, wystawioną przez UDT, a także potwierdzenie wykonanego przeglądu technicznego.
Co jest ważne przy korzystaniu z podnośnika?
Podnośnik używany do prac na wysokości musi być we właściwym stanie technicznym. Niezbędne będzie poddanie go obowiązkowej kontroli w ramach obsługi codziennej. Trzeba również sprawdzić, czy sprzęt ma odpowiednie wyposażenie – prawidłowo działającą balustradę, właściwe oznaczenia panelu sterującego, jak również punkty kotwienia uprzęży do prac na wysokości. Nie można zapomnieć o stabilnym ustawieniu podnośnika oraz rozstawieniu podpór. Bardzo ważne jest też sprawdzenie warunków pogodowych. Używanie zwyżki nie jest możliwe, gdy prędkość wiatru przekracza 10 m/s, a także podczas burzy.