Kto odpowiada za bezpieczeństwo ładunku w transporcie międzynarodowym?
Każdy klient zlecający dostarczenie ładunku oczekuje, że zostanie on dowieziony bez zbędnej zwłoki i w odpowiednim stanie. Obowiązujące przepisy regulują kwestie odpowiedzialności za stan ładunku podczas wykonywania przewozu, zarówno, gdy w grę wchodzi trasa krajowa, jak i transport międzynarodowy. W Bydgoszczy świadczeniem usług tego rodzaju zajmuje się firma Regan, przykładająca szczególną wagę do jakości świadczonych usług i współpracująca ze zleceniodawcą na każdym etapie realizacji zadania od załadunku po wyładunek. Przekonajmy się, jak wygląda problem odpowiedzialności z punktu widzenia istniejących aktów prawnych.
Jakie przepisy regulują kwestie związane z odpowiedzialnością za ładunek?
Stan ładunku podczas wykonywania usługi przewozu w przypadku transportu krajowego jest określany przez Prawo przewozowe, natomiast w przypadku obsługi klientów zlecających dostawę transgraniczną w grę wchodzą przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego drogowego transportu towarów CMR, która została zawarta w 1956 roku. Jej regulacje szczegółowo opisują relacje między przewoźnikiem a nadawcą i odbiorcą w tym zakresie.
Odpowiedzialność za bezpieczeństwo ładunku w myśl konwencji CMR
Konwencja CMR stwierdza, że przewoźnik drogowy ponosi odpowiedzialność za całkowite lub częściowe zaginięcie albo zniszczenie towaru w czasie, jaki upływa pomiędzy przyjęciem towaru a jego wydaniem, a także za szkody wynikłe z opóźnienia dostawy. Do zobowiązań przewoźnika należy porównanie poszczególnych pozycji listu przewozowego ze stanem faktycznym. W grę wchodzi tu sprawdzenie ilości opakowań zbiorczych np. palet lub skrzyń oraz zweryfikowanie ich stanu. Nie ma obowiązku kontrolowania zawartości opakowań zbiorczych. W sytuacji, gdy przewoźnik nie może wziąć udziału w załadunku oraz przeprowadzić koniecznej weryfikacji, musi zaznaczyć ten fakt w dokumentach. Co ważne, przewoźnik nie odpowiada za zdarzenia, które nie wynikają z jego winy oraz za okoliczności, których nie mógł uniknąć ani im zapobiec. Warto pamiętać, że zadbanie o prawidłowe zabezpieczenie towarów spoczywa na nadawcy, a nie na przewoźniku, o ile strony umowy nie postanowiły inaczej. Za wyładunek dostawy odpowiada natomiast jej odbiorca.